SONY 34 Inch Super Fine Pitch(TM) XBR(R) Television KD-34XBR960 Electronics
Cheap SONY 34 Inch Super Fine Pitch(TM) XBR(R) Television KD-34XBR960 (Electronics) Price
SONY 34 Inch Super Fine Pitch(TM) XBR(R) Television KD-34XBR960
CHEAP-PRICE.NET ’s Cheap Price
CATEGORY: Electronics
MANUFACTURER: Sony
MEDIA: Electronics
MPN: KD-34XBR960
# OF MEDIA: 1
UPC: 027242645158
Related Products
Customer Reviews of SONY 34 Inch Super Fine Pitch(TM) XBR(R) Television KD-34XBR960
My First Sony - My Last CRT
For Christmas, I did the unthinkable (and irresponsible): I purchased a new Sony 34XBR960. The TV is being moved out of production and it's hard to find anywhere on the market nowadays. I felt the need to jump on this monitor before it went the way of all CRTs. The cathode ray tube is being replaced by the inferior technology of plasma and LCD (although, to be fair, this quality gap is narrowing with each passing generation). I visited a local electronics store and sampled a few TVs with my attention piqued by two Sony's: a 55" Sony LCD Projection and this 34" Sony CRT. <
> <
> <
>But the real distinction was in my testing of the two monitors. I brought my brother's XBox 360 in to hook up and watch the results (the sales reps were extremely helpful). Playing the 360 on the 55" LCD was an astonishing display--beautiful, crisp details and a completely immersive experience. I then swapped it out for a copy of "Batman Begins" and my heart sank. The bats flying in the opening credits were a blur of LCD splotches, an ugly mess if you ask me. I will be the first to admit that since DVD puts out a maximum of 480p, a higher-resolution DVD may look vastly superior. But everything considered, the size and relatively new LCD technology left me a bit cold. <
>The weight of the TV has been an issue for many, although I did not find this to be the case (maybe since my brother's TV is a good 150 lbs more). Its 200 lbs is hefty, and since it is a CRT, the depth of the TV is approximately 32"--not quite as friendly as flat panel LCDs or plasmas (or even projections, for that matter). However, a friend and I were able to lift the TV onto our stand without much trouble. Sony was also nice enough to create a box which folds away from the TV instead of having to lift the TV from the box. <
The TV is great (when works)
I made a deep investigation about what TV I had to buy. Finally I choose this one: Sony Tube 34" XBR960. The image was great, but five months later I had a little problem with the image. Sony's service show me how bad could be a customer service. <
>Nobady at Sony knows how resolve the little problem. Do it a favour to your own: buy other brand.
Finest picture quality of any other CRT, LCD, or Plasma on the market.
Equipment I Have <
>Sony KD-34XBR960N 34" Widescreen HDTV (HR10-250 connected) <
>DirecTV HR10-250 Receiver <
>2 DirecTV R10 Receivers <
>Sony RDR HX715 DVD Recorder <
>Terk 3-LNB HD Satellite Dish <
>Sony 27" Standard Definition TV <
>Sony 13" Standard Definition TV <
>Praise and Info <
>Criticisms <
>Suggestions <
>Hints <
>Color Axis <
>In-Home Delivery <
>Extended Warranty <
>The extended warranty with in-home service is recommended, especially for a 200-pound TV. I paid for the 4-Year Extended Warranty. In four years I'll probably be buying a new Sony TV anyway, assuming Sony comes up with a TV better than the 960 in 4-5 years. <